З чого складається Земля?


Хоча люди й перейшли до вивчення Місяця та інших планет, точна будова Землі досі залишається для них невідомою.
Приблизна відповідь на це запитання така: Земля являє собою величезну кулю, або сферу, що складається переважно зі скельних порід. Ядро Землі таке тверде тому, що внутрішні породи знаходяться під величезним тиском.
Розглянемо все це докладніше. Поверхня Землі — це земна кора завтовшки 18 — 50 км, яка складається зі скельних порід. Її ще називають «літосфера». Верхня частина кори — це материки, а за­глиблення в ній займають води морів і океанів, внутрішніх морів і озер. Уся вода земної поверхні — океанів, озер, річок і всіх малих водойм — називається «гідросферою».
Люди змогли вивчити лише верхню частину земної кори, тому нам важко сказати, як виглядає Земля зсередини. При бурінні свердловин та проходженні шахт виявили, що зі збільшенням гли­бини підвиш,ується температура. На глибині близько 3,5 км від по­верхні землі температура досить висока, ш,об перетворити воду на кип'яток.
Дослідження землетрусів допомогло вченим у вивченні внут­рішньої будови Землі. Вони вважають, що на великій глибині темпе­ратура не підвищується так швидко, як у земній корі. Тому, за їхніми оцінками, температура ядра Землі не перевищує 5500° С. Звісно, це дуже висока температура, оскільки вже при температурі 1200° С плав­ляться скельні породи.
Земна кора складається з двох шарів. Верхній шар, що є осно­вою для материків, складається з граніту. Під цим шаром знаходиться товстий шар, що складається з дуже твердої породи, яка називаєть­ся «базальт». Учені вважають, що в центрі Землі знаходиться ве­личезне ядро з розплавленого заліза діаметром близько 7500 км. Між центральним ядром і земною корою є шар завтовшки близько 3,5 тис. км, що називається «мантією». До будови мантії, ймовірно, входять породи, подібні до скельних, які називаються «олівінами».
Оскільки Земля «підвішена» в космосі, «зважити» ЇТ — аж ніяк не те саме, що покласти предмет на шальку терезів. Коли ми гово­римо про вагу Землі, ми маємо на увазі кількість речовини, з якої вона складається. Це називається масою.
Маса Землі — близько 5,976 секстильйонів тонн. Щоб ви мог­ли собі наочно уявити, як виглядає це число, то ось воно: 5 976 000 000 000 000 000 000. Як же вчені підрахували, що маса Землі саме така?
Щоб зробити це, вони використали принцип, заснований на тому, що два тіла притягуються одне до одного. Від цього залежить сила гравітації. Простіше кажучи, закон гравітації говорить, що два тіла притягуються одне до одного з силою, яка залежить від їхньої маси та відстані між ними. Чим більші предмети, тим значніша сила, що притягує їх. Чим далі вони один від одного, тим ця сила менша.
Щоб виміряти вагу Землі, потрібно зробити таке: невелич­ке тіло підвісити на нитці і виміряти точне положення цього тіла. Потім тонну свинцю потрібно розташувати поряд з підвішеним тілом. Між ним і свинцем виникає притягання, в результаті якого тіло трохи відхиляється в бік (насправді це відхилення складає мен­ше ніж О, 000 02 мм, тобто ви бачите, яким точним має бути вимі­рювання).
Після цих вимірювань учені змогли за допомогою математики визначити вагу Землі. Вони виміряли силу земного тяжіння ш,одо ваги й виміряли силу, з якою тонна свинцю притягує підвішене тіло. Відносна різниця може бути визначена, вона й свідчитиме про масу Землі.